- Január 16-án történt először, hogy a Nagybányai „Dr. Constantin Opriș” Megyei Sürgősségi Kórházban és egy nem egyetemi kórházban Romániában három TAVI eljárás (a percutan valveátültetés) került végrehajtásra olyan betegeknél, akik szűk aortaszűkülettel küzdöttek.
Három olyan betegről volt szó, akiknél aorta billentyű protezálásra volt szükség, de számos egyéb egészségügyi problémájuk miatt a hagyományos nyitott szívsebészeti beavatkozás ellenjavallt volt.
A súlyos aortaszűkület degeneratív betegség, ami jelentősen befolyásolja a betegek életminőségét. Ez a betegség súlyos és lassan progresszív. Általában az idős betegeknél jelentkezik, akik gyakran szenvednek más súlyos betegségektől, és fokozatos szívelégtelenséggel jár. A tünetek megjelenése után, ha nem történik beavatkozás, az életkilátások néhány évre csökkennek. Az egyetlen módja annak, hogy megállítsuk a fejlődést a terminális szívbetegség felé, a billentyűcsere.
A beavatkozás analgózis alatt történt, hemodinamikai szigorú monitorizálás mellett. Mindhárom esetben a billentyűket helyesen ültették be, komplikációk nélkül, percutan hemostázissal (érvarrás) és körülbelül 1 óra és 30 perc alatt betegenként.
Ez a módszer azoknak a betegeknek szól, akiknél a hagyományos aortabillentyű csere magas sebészeti kockázattal járna, és akik számos egyéb egészségügyi problémával küzdenek. Így ezzel a minimálisan invazív eljárással (a billentyűt transzfemorálisan ültették be, kerülve a mellkas felnyitását és így a szív megállítását), minden ilyen komplikáció és kockázat jelentősen csökkent.
A beavatkozások utáni fejlődés kedvező volt, két beteg 36 óra után távozott, a harmadiknál egy gyulladásos nem szív eredetű patológiához szükség volt kezelésre. Ez a TAVI eljárás a LACCCI – SJUBM után a modern eljárások útját folytatja, mint például az AAA (hasi aortához kapcsolódó aneurizma) javítása, koronária vérkeringés és intrakoronáriás képalkotás. Mindezeket a beavatkozásokat teljes egészében a Nemzeti Egészségbiztosítási Hivatal finanszírozza a Nemzeti Program keretében.
Az operációs orvosi csapat a következőképpen állt össze: Dr. Dan Florin Filip – a LACCI koordináló orvosa, kardiológiai szakorvos; Dr. Ioan Florin Ferenț – kardiológiai szakorvos; Prof. Dr. Jan Kovac (Leicester Egyetem – Egyesült Királyság) – proktor; Ápolók: Viorel Pinte, Aurica Herța, Loredana Mocanașu, Julieta Pop, Viorel Man; Aneszteziológusok: Dr. Sebastian Tulcan, Dr. Costel Coroiu, Ovidiu Foda; Orvosi képalkotás – Dr. Daniela Trenișan.
„Az utóbbi években egy életmentő remény jelent meg ezeknek a betegeknek, egy remény, amit TAVI-nak hívnak – egy eljárás, amely során egy szelepet katéteres technikával ültetnek be. A TAVI beavatkozás klinikai eredményekkel rendelkezik, több mint 95%-os sikerarányt mutat. Sikeres elvégzése után az eljárás jelentős hatással van a páciensre, növelve túlélési esélyeit és javítva életminőségét”, mondta az egészségügyi intézmény vezetője, Alexandru George Oros.
Oravecz Csongor (actualmm nyomán)